Hakkında | Uzm. Psk. Elif Eylem Alkan

Uzman Klinik Psikolog Elif Eylem Alkan

Uzman Klinik Psikolog Elif Eylem Alkan, 2014 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünü yüksek onur derecesi ile bitirmiştir. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Pedagojik Formasyon eğitimi almıştır. Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını ‘’ Nikotin Bağımlılığında Aleksitimi ve Sıkıntıya Dayanma” adlı tezi ile tamamlayarak ‘’uzman klinik psikolog’’ unvanı almaya hak kazanmıştır.

Lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri kliniğinde stajyer psikolog olarak görev yapmıştır. Klinik staj sürecinde ayakta ve yatan hastalarla yapılan görüşmelerde gözlemci olarak bulunmuştur. Ayrıca Üsküdar Rehberlik ve Araştırma Merkezinde (RAM) ve çeşitli eğitim kurumlarında bireylerin gelişimsel sürecini destekleyen çalışmalara katkı sağlamıştır.

Lisans üstü eğitimi boyunca psikanalitik psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapi ekolleri üzerine teorik eğitim almıştır. Dr. Başak Bahtiyar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi ve süpervizyonunu tamamlamış, Yrd. Doç. Neslihan Zabcı’dan Psikanalitik Yönelimli Çocuk ve Yetişkin Psikopatolojisi üzerine teorik eğitim ve Dr. Psk. Güzide İpek Pur Karabulut’tan psikodinamik yönelimli süpervizyon almıştır.

Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu’ndan aile ve evlilik terapisi üzerine aldığı eğitim ve süpervizyon süreci devam etmektedir. Ek olarak Türk Psikologlar Derneği’nden Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ve Denver Gelişimsel Tarama Testi (Denver II) eğitim sürecini tamamlayarak uygulayıcı olmaya hak kazanmıştır.

Çeşitli eğitim kurumlarında ve danışmanlık merkezlerinde farklı yaştaki bireylere danışmanlık ve eğitim hizmeti sağlayan Elif Eylem Alkan Türk Psikologlar Derneği üyesidir ve TPD etik yönetmeliğine bağlı çalışmaktadır. Çalışmalarına T.C. Maltepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde Klinik Psikolog olarak devam etmektedir.

Uzm. Kln. Psk. Elif Eylem Alkan’ın psikoterapi sürecinde sıklıkla çalıştığı konular:

  • Duygu temelli sorunlar

  • Duygusal farkındalık ve duygunun bedene yansıması

  • Düşünce ve Duygu ifadesi

  • Duygu düzenleme

  • Kaygı temelli sorunlar

  • İlişki ve sınır sorunları