» Ergen Psikoterapisi

Ergen Psikoterapisi

31 Ekim 2019

Ergen Bireylerle Terapi

İnsan yaşamının zorlu dönemlerinden biri olan ergenlik, bireyde somut ve soyut birtakım değişikliklere neden olmakta ve ergen birey için çatışma sürecini başlatmaktadır. Çatışma hem bedensel değişiklerin yarattığı psikolojik bir durum hem de aileden ayrışmayı ve bireyleşmeyi sağlayan bir durumdur.

Gencin bedensel, zihinsel, sosyal ve psikolojik alanlarda yaşadığı gelişim ve değişimler bu alanlarda yaşanan problemleri de ortaya çıkarmaktadır. Ergenlik dönemindeki bireylerin psikoterapiye başvuru nedenleri, gelişim alanlarında yaşadığı sorunlar olabilmektedir. Ergen bireyle yürütülen bireysel psikoterapide, aile üyeleri arasındaki çatışma ve iletişim problemleri, özgüven, değişken duygu durum, sınav kaygısı, sosyal fobi, dikkat eksikliği, madde kullanımı ve riskli davranışlar, öfke ve saldırganlık sıklıkla çalışan konulardandır.

Bireysel psikoterapi sürecinde gencin kendini güvende hissetmesi, anlaşıldığını düşünmesi oldukça önemlidir. Ancak kendini güvende hissettiği bir ortamda genç uzmana kendini açabilir, duygu ve düşüncelerini ifade edebilir. Bu doğrultuda süreç ergenle birebir yürütülmektedir. Ancak aile üyeleri süreç içerisinde bilgilendirilerek yeni bir denge oluşturulmaya çalışılmaktadır.