Online Psikoterapi | Uzm. Psk. Elif Eylem Alkan

Online Psikoterapi

9 Ekim 2020

Yüz yüze görüşmenin kısıtlandığı ya da uygun olmadığı durumlarda psikolojik sağlık açısından etkililiği kanıtlanmış bir uygulama olarak online psikoterapi yıllardır tüm dünyada uygulanmaktadır. Bu türden terapist-danışan karşılaşmasının başarısı danışanın terapistiyle işbirliği yapmasına ve açık iletişim kurmasına bağlıdır.

Online terapi, ruh sağlığı alanında avantajları ve dezavantajları araştırılan ve tartışılan bir konu olmakla birlikte danışanların terapi sürecinden aldıkları verim açısından online terapiden memnun kaldığını belirten araştırma sonuçları mevcuttur.

Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Gizlilik ve mahremiyet bulunduğunuz mekanda sağlanmış olmalı.
  • Seans süresince rahatsız edilmeyeceğinizden ve konuşmalarınızın diğer kişiler tarafından duyulmayacağından emin olun.
  • Bulunduğunuz ortamın sessiz ve yeterince aydınlık olmasına dikkat edin.
  • Seansların kalitesi ve kesinti yaşamama adına internet bağlantısının güçlü olmasına dikkat edin.
  • Online terapi sürecinde terapistin danışana müdahalesi kısıtlı hale gelmektedir. Kriz anında ya da riskli durumlarda danışana müdahalede bulanabilecek kişilerin bilgileri ve telefon numaralarının terapist ile paylaşılması gerekebilir.

Online Terapinin Uygunluğu

 Yoğun tempodan dolayı yüz yüze terapinin ofis saatlerine uyamayanlar için, yurtdışında yaşayan ve kendi anadilini konuşan bir uzman ile görüşmek isteyenler için, yaşadıkları bölgede psikoterapi hizmetine erişim sağlayamayanlar için ve bir psikoterapi merkezine gitmeye çekinenler için online terapi hizmeti uygundur.