Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi | Uzm. Psk. Elif Eylem Alkan

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

21 Ekim 2020

Çözüm Odaklı Terapi ‘’Bozulmayanı Onarma’’ anlayışıyla, danışanı terapiye yönlendiren sorunlar yerine, çözüme, hedefe ve danışanın başarmak istediklerine odaklanan kısa süreli bir psikoterapi yaklaşımıdır.

Danışanın mevcut problemle geçmişte başa çıkabildiği istisnai durumlar önemlidir. Bu problemin geçmişle bağı yerine şu anki ve gelecekti görünümü çalışılmaktadır.

Danışanın psikoterapi sürecinde hedeflediği değişimlere küçük adımlarla başlanır bunu büyük değişimler takip eder. Kartopu etkisiyle küçük değişimlerin büyük değişimleri yaratacağı beklenmektedir. Zaten çözme gücü danışanın kişisel kaynaklarında vardır. Bu kaynaklar öne çıkarıldığında ve sorunların nedenleri yerine nasıl aşılabileceği üzerinde durulduğunda çözüm ortaya çıkacaktır.

Çözüm Odaklı Terapi uygulayan terapistler, danışanı geleceğe yönlendirerek psikoterapiden beklentilerinin neler olduğu,  beklentilerinin gerçekleştiği durumda hayatında nelerin değişeceği ve bu beklentileri gerçekleştirmek için atmış olduğu adımları sorarak danışanı kendi cevaplarını bulmaya teşvik eder ve problemin çözümünde danışanı harekete geçirmeyi amaçlar.