Hakkımda

 

 Elif Eylem Alkan

Klinik Psikolog / Psikoterapist 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünü yüksek onur derecesiyle bitirmiştir. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Pedagojik Formasyon eğitimi almıştır. Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını  tamamlayarak ‘’klinik psikolog’’ unvanı almıştır.

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğinde, erişkin psikiyatri servisinde ve AMATEM biriminde ayakta ve yatan hastalarda görülen ruhsal hastalıklara ilişkin tanı, tedavi ve takip hizmetlerinde stajyer psikolog olarak görev almıştır. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri kliniği yataklı servisinde sağlık kurulu ve konsültasyon hizmetlerinde yer alarak uzmanlık stajını tamamlamıştır. Ayrıca Üsküdar Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde (RAM) ve çeşitli eğitim kurumlarında bireylerin gelişimsel sürecini destekleyen çalışmalara katkı sağlamıştır.

Uzmanlık sürecinde farklı ekollerden eğitim ve süpervizyon almıştır. Bireysel psikoterapide psikanalitik, çift terapisinde ise duygu odaklı yaklaşımı benimsemiştir.

Psikanalist Dr.  Neslihan Zabcı’dan Psikanalitik Yönelimli Psikopatoloji eğitimi ve Dr. Psk. Güzide İpek Pur Karabulut’tan psikodinamik yönelimli süpervizyon almıştır. İstanbul Psikanaliz  Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği (PSİKE) tarafından yürütülen Psikanalize Giriş Seminerleri’ni ve İkinci Adım:Vaka Çalışmaları’nı tamamlamıştır.

Hürol Fışıloğlu eğitmenliğinde Aile ve Evlilik Terapisi eğitimini ve Duygu Odaklı Birey, Çift ve Aile Terapileri Derneği (DOÇAT) tarafından verilen Duygu Odaklı Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır.

Yaşam boyu öğrenme ilkesini benimseyen Alkan, İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği’ne bağlı bir psikanalistle süpervizyon çalışmalarını sürdürmektedir.

Çeşitli eğitim kurumlarında ve danışmanlık merkezlerinde farklı yaştaki bireylere psikolojik destek ve eğitim hizmeti sağlamıştır. İstanbul İl Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Veli Akademileri projesi kapsamında velilere çeşitli konularda seminer vermiştir. Maltepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Akran Mentörlüğü ve Rehber Sahada projelerinde koordinatörlük yapmış ve ders vermiştir. Sağlık Bakanlığı’nın KORDEP projesinde gönüllü olarak yer almış, pandemi sürecinden etkilenen bireylere ücretsiz psikolojik destek hizmeti vermiştir.

Maltepe Üniversitesi ve Memorial Ataşehir Hastanesi’nde klinik psikolog olarak görev yapmıştır.

2021 yılı itibariyle çalışmalarını yüz yüze ve online olarak kendi merkezinde yürütmektedir.

Türk Psikologlar Derneği ve Duygu Odaklı Birey, Çift ve Aile Terapileri Derneği üyesidir.