Hakkımda | Uzm. Psk. Elif Eylem Alkan

Uzman Psikolog Elif Eylem Alkan

Uzman Klinik Psikolog Elif Eylem Alkan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünü yüksek onur derecesiyle bitirmiştir. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Pedagojik Formasyon eğitimi almıştır. Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını ‘’Nikotin Bağımlılığında Aleksitimi ve Sıkıntıya Dayanma” adlı tezi ile tamamlayarak ‘’uzman klinik psikolog’’ unvanı almaya hak kazanmıştır.

Lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri kliniğinde stajyer psikolog olarak görev yapmıştır. Klinik staj sürecinde ayakta ve yatan hastalarla yapılan görüşmelerde gözlemci olarak bulunmuştur. Ayrıca Üsküdar Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde (RAM) ve çeşitli eğitim kurumlarında bireylerin gelişimsel sürecini destekleyen çalışmalara katkı sağlamıştır.

Lisans üstü eğitim sürecinde Dr. Başak Bahtiyar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi ve süpervizyonunu tamamlamış, Yrd. Doç. Neslihan Zabcı’dan Psikanalitik Yönelimli Çocuk ve Yetişkin Psikopatolojisi üzerine teorik eğitim ve Dr. Psk. Güzide İpek Pur Karabulut’tan psikodinamik yönelimli süpervizyon almıştır.

Ergen ve yetişkinlere psikoterapi hizmeti vermeye başlamasının ardından EMDR Derneği’nin  EMDR 1. Düzey kuramsal eğitimi ve süpervizyonlarına katılarak 1. Düzey EMDR Terapisi uygulayıcısı olmuştur. Daha sonra Dr. Nevin Dölek eğitmenliğinde Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Psikanaliz Derneği tarafından yürütülen Psikanalize Giriş Seminerleri ve Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu’ndan aile ve evlilik terapisi üzerine aldığı eğitim ve süpervizyon süreci devam etmektedir. 

Türk Psikologlar Derneği’nin Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ve Denver Gelişimsel Tarama Testi (Denver II) eğitimlerini tamamlayarak bu testlerin uygulayıcısı olmaya hak kazanmıştır.

Çeşitli eğitim kurumlarında ve danışmanlık merkezlerinde farklı yaştaki bireylere psikolojik danışmanlık ve eğitim hizmeti sağlayan Elif Eylem Alkan 2018-2020 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde Klinik Psikolog olarak görev almıştır. 2021 yılı itibariyle çalışmalarına Memorial Ataşehir Hastanesi’nde devam etmektedir.

Türk Psikologlar Derneği ve EMDR Derneği üyesidir. 

Psikoterapi sürecinde sıklıkla çalıştığı konular:

Ψ Travmatik yaşantılar

Ψ İlişki ve sınır sorunları

Ψ Kaygı ve Duygu temelli sorunlar

Ψ Duygusal farkındalık ve duygunun bedene yansıması

Ψ Düşünce ve Duygu ifadesi

Ψ Duygu düzenleme